Konfident

Stáhnout Konfident
Shlédnout Konfident

Konfident (2012) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Konfident (2012):

Hrdina filmu Konfident Adam pracuje po absolvování základní vojenské služby jako dispečer na sportovním letišti poblíž někdejší západní hranice Československa, kde prožívá i vojenskou invazi v srpnu 1968. Aniž si to tehdy sám uvědomí, právě tam začíná jeho dramatický příběh...
Aby zachránil svou lásku Evu proti represím StB, podepíše „smlouvu s ďáblem“. Stane se profesionálním agentem, jehož prací je odposlouchávat lidi a shromažďovat na ně kompromitující materiály. Brzy ale zjistí, že i on je sledován. Když se pokouší najít odpověď na otázku proč, vrací ho pátrání do doby, kdy se stal na vojně svědkem vražedného rozkazu. Jeho tehdejší velitelé jsou dnes mocnými muži a Adamovo svědectví by bylo velmi nepohodlné. Dokáže Adam přežívat v atmosféře strachu a nejistoty, kde se nedá nikomu věřit? S rostoucími pochybnostmi sílí i jeho touha z toho temného labyrintu uniknout. Útěk však znamená být vždy o krok před nepřítelem. Bude na to mít Adam odvahu?(oficiální text distributora)

Adam a Eva se milují, ale doba nepřeje tomu, aby si splnili, po čem touží. A tak se novomanžel rozhodne pro práci, která spokojenému páru sice umožní získat nový byt, která ho ale zároveň může rozdělit. Navíc si sám nese břímě, které se může z mocenské zvůle obrátit proti němu i jeho blízkým. Dramatický příběh z dob, kdy ani záliba v deskách Led Zeppelin neznamenala, že se před vámi může vtipkovat o Sovětském svazu, představuje typického hrdinu, jenž sice podlehne výhodám, které pramení z práce tajného agenta, ale zároveň se snaží udržet hranici, kdy sobě a své rodině pomůže, ale ostatním neuškodí. To ale z povahy jeho profese není tak docela možné, a tak lze dříve nebo později čekat smutné odhalení, komu rozvrátil život, aby sám mohl žít spokojeně. Snímek ukazuje svého protagonistu jako v jádru dobrého člověka a zdůrazňuje, jaké kompromisy si doba žádala a co mohlo stát za tím, že na ně mnozí byli ochotni přistoupit.(MFF Karlovy Vary)

Film Eštebák je autentickým prienikom do doby, ktorá významným spôsobom ovplyvnila našu novodobú históriu. Odohráva sa v čase okupácie Československa  vojskami Varšavskej zmluvy a  následnom období zmien v spoločnosti. Nahliada do života jednej generácie v priebehu šiestich rokov (1968 – 1974).Príbeh filmu vychádza zo skutočného osudu občana ČSSR, evidovaného v archíve Ústavu pamäti národa v Bratislave, rádioamatéra, ktorý pracoval ako letecký dispečer a operátor zväzarmovského letiska. Ako civilného zamestnanca, označeného previerkami ako dôveryhodnú osobu,  ho prevelili z letiska na Ministerstvo vnútra, priamo na oddelenie odposluchov. Stal sa z neho eštebák, zberateľ prvotného materiálu, donášač - kandidát na spoluprácu.  V procese, interne nazývanom opantávanie, si začínajú velitelia nič netušiaceho pracovníka pripútavať formou poskytovania materiálnych výhod. Dôverník získava byt, zariadenie, pracovnú pozíciu. Na ceste nahor však spoznáva aj opačnú stranu kariéry. Zisťuje, že tajné služby na neho stále zbierajú materiály...  Dej príbehu budovaný so situačnou nadsázkou  sa končí novým začiatkom uplatňovania si moci. Vo chvíli, keď si hrdina začína myslieť, že neobstál, je stratený a očakáva trest,  paradoxne  prichádza jeho povýšenie. V lete roku 1974 vznikol  špecializovaný útvar. XII. Zbor národnej bezpečnosti na boj s vnútorným nepriateľom. Náš protagonista dostáva ponuku závratného postupu.  Je na ňom ako sa rozhodne.(STV)

Informace o filmu Konfident

Režie:

Juraj Nvota

Scénář:

Ľubomír Slivka

Kamera:

Jan Malíř

Hudba:

Natalia Grosiak, Dawid Korbaczyński

Hrají:

Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Jan Budař, Ondřej Vetchý, Arnošt Goldflam, Ady Hajdu, Marko Igonda, Táňa Pauhofová, Szidi Tobias, Marek Geišberg, Maciej Stuhr, Dorota Nvotová, Lukáš Latinák, Ján Zachar, Jakub Nvota, Juraj Haviar, Helena Moravanská, Miro Mráz, Roman Poláčik, Margita Huťťová

Producenti:

Katarína Vanžurová, Ľubomír Slivka

Střih:

Alois Fišárek

Zvuk:

Robert Dufek, Lubomír Novota

Scénografie:

Marcel Hána, Petr Čanecký

Masky:

Juraj Steiner

Kostýmy:

Patrícia Jarjabková-Garajová, Ľubica Jarjabková

(další profese)

Konfident (2012) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Konfident na ČSFD

63%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/287512-konfident/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *