Můj neznámý vojín

Stáhnout Můj neznámý vojín
Shlédnout Můj neznámý vojín

Můj neznámý vojín (2018) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Můj neznámý vojín (2018):

Poslali je prý zachránit Československo. To, co tady uviděli na vlastní oči, však někteří neunesli. Dokumentární film režisérky Anny Kryvenko doplněný bohatým archivním materiálem překvapivým způsobem nahlíží události srpnové invaze 1968 z pohledu vojáků, kteří se ocitli nedobrovolně v roli okupantů.Jaké to je, být okupantem? Lze k někomu takovému chovat soucit? Střihový dokumentární film režisérky Anny Kryvenko přináší neotřelý pohled na okupaci Československa roku 1968 – nazírá ji totiž z pohledu vojáků, kteří se mnohdy i přes masivní vliv propagandy nebyli schopni vyrovnat se svou novou rolí – rolí okupantů. Režisérka má k tématu exkluzivní přístup přes vlastní rodinný příběh, neboť její prastrýc byl jedním z vojáků „spřátelených armád“. Ten však krátce po návratu na rodnou Ukrajinu spáchal sebevraždu a jeho vlastní rodina jej vystříhala ze všech rodinných fotografií a vůbec zamazala všechny stopy po jeho existenci. Hlavní dějová linie je tvořená úhlem pohledu tohoto neznámého vojína bez tváře. Pomocí archivních záznamů rekonstruuje možnosti toho, co mohl zažít jako součást okupačních vojsk. Jeho příběh je osou, na kterou se nabaluje komplexní zkoumání témat moci, armády, posttraumatického syndromu u vojáků a také otázky soucitu a lidskosti jak u okupantů, tak u okupovaného obyvatelstva Československa. Film pracuje s docela neznámými archivními materiály, v jejichž kontextu pak notoricky známé záběry nacházejí nové významy. Zkoumá, jak na úrovni rodiny i státu pracujeme s kolektivní pamětí, která pak určuje i pohled na současnost a naše chování v ní.(Česká televize)

Jaký je to pocit, stát se okupantem, aniž byste to měli v úmyslu? Pomocí známých, ale i doposud nikdy nezveřejněných archivů z celé Evropy i Ruska vyprávíme rodinný příběh režisérky Anny Kryvenko o tom, jak vysoká politika ničí životy obyčejných lidí. Teprve před pár lety totiž režisérka objevila rodinné tajemství svého prastrýce, který jako sovětský voják z Ukrajiny okupoval Československo v roce 1968. Při pátrání po osudu svého prastrýce se autorka dotýká témat jako je fragmentace osobní i národní paměti, dědičná vina, výklad historie, mediální manipulace, vztah k dnešnímu Rusku, ale i vztah Čechů a Slováků k cizincům, tedy témat právě v dnešní době aktuálních.(ČSFD.cz)

Za filmom Môj neznámy vojak sa skrýva potlačená rodinná história - konkrétne história režisérkinej vlastnej rodiny. Keď ich navštívila na Ukrajine, tak objavila fotoalbumy, v ktorých bola zo starých fotografií nožnicami vystrihnutá jedna postava. Trvalo nejakú dobu, kým sa dopátrala aspoň fragmentov príbehu, ktorý sa jej rodina pokúsila vymazať: Je to príbeh jej prastrýka, jedného z vojakov sovietskych okupačných armád, ktoré vtrhli do Československa v roku 1968. Jej prastrýko nedokázal uniesť svoju vinu a po návrate domov na Ukrajinu spáchal samovraždu. Mohol by to byť príbeh ktoréhokoľvek z mladých vojakov, ktorí stáli na tankoch v auguste 1968 v Československu. Od tohoto inšpiračného bodu sa začala odvíjať režisérkina práca na filme z perspektívy “okupanta,” ktorá si kladie otázky o tom, ako sa ľudská bytosť v mašinérii vojny a globálnych mocenských bojov okupantom stane, a ďalej, aké to pre človeka má dôsledky.(Filmtopia)

Okupácia Československa v roku 1968 predstavená cez mikropríbehy. Ukrajinka študujúca v Prahe sa pokúša nájsť svoju identitu spolu s odhaľovaním identity muža vystrihnutého z rodinných fotografií – vojaka, ktorý po návrate z operácie Dunaj spáchal samovraždu.(4 živly)

Informace o filmu Můj neznámý vojín

Režie:

Anna Kryvenko

Scénář:

Anna Kryvenko

Kamera:

Radka Šišuláková

Producenti:

Michal Kráčmer, Sergei Serpuhov, Wanda Adamík Hrycová, Veronika Kührová

Střih:

Daria Chernyak

Zvuk:

Viktor Krivosudský

(další profese)

Můj neznámý vojín (2018) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Můj neznámý vojín na ČSFD

60%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/637879-muj-neznamy-vojin/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *