Sweet Sweetback’s Badassss Song (festivalový název)

Stáhnout Sweet Sweetback’s Badassss Song (festivalový název)
Shlédnout Sweet Sweetback’s Badassss Song (festivalový název)

Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název) (1971) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název) (1971):

Jeden z nejzásadnějších blaxploitation filmů vznikl jako plně nezávislý autorský projekt. Coby historicky druhý titul svého žánru zásadní mírou ovlivnil podobu černošských hrdinů v následujících letech a stal se vzorem pro řadu nezávislých filmařů. Radikální pamflet pojednávající o odysei černého muže stíhaného policií je koncipovaný jako halucinogenní imprese útěku. V duchu avantgardy dílo upozaďuje příběh. Ze srážky psychedelické hudby se symbolistními obrazy vyvstávají vyhrocené významy. Film byl vysoce ceněn členy militantní organizace Černí panteři a vydělal ve své době závratných 10 miliónů dolarů, což mu zajistilo pozici mezi pěti nejvýdělečnějšími blaxploitation tituly všech dob.(Fresh Film Fest)

Ve druhé polovině šedesátých let vrcholila v USA emancipace Afroameričanů. S přibývajícími případy policejního násilí vůči černochům a po atentátech na prominentní osobnosti hnutí za občanská práva Afroameričanů, jako byli Malcolm X, Martin Luther King i mnozí další, začal koncem desetiletí sílit nejen černošský nacionalismus, ale i radikalismus a separatismus. Hollywoodská studia dobové změny buďto zcela ignorovala, nebo je pouze nepřímo reflektovala konzervativní rétorikou. Černošští herci účinkovali v zásadě pouze ve filmech pro bílé publikum, jako byly komedie se stereotypizovanými humornými figurkami černochů či každodenní realitě na míle vzdálená melodramata a la Hádej, kdo přijde na večeři (Guess Who's Coming to Dinner, 1967), kde se bílí diváci skrze uhlazeného Sidneyho Poitiera utvrzovali, že nejsou rasisté.
Z předestřeného dobového kontextu vycházel Melvin Van Peebles, když realizoval svůj třetí celovečerní projekt. Po komerčně úspěšné komedii Watermelon Man (Melouňák, 1970), kterou financovalo studio Columbia Pictures, odmítl nabídku na kontrakt na další tři snímky. Chtěl totiž realizovat film, který by oslovil černošské publikum a nepokrytě ukázal předsudky, sociální i právní nerovnost a policejní teror, jimž byli černoši každodenně vystaveni. Jelikož provokativní projekt nechtělo podpořit žádné studio, rozhodl se ho financovat sám a shodou okolností se vedle režie, scénáře a produkce nakonec ujal také střihu, hudby a hlavní role. Navzdory překážkám - od finanční nouze, z níž režisérovi pomohl půjčkou slavný komik Bill Cosby, po komplikacemi stižené natáčení - se z filmu stal bezprecedentní hit. Titul s výrobními náklady okolo 150 tisíc dolarů, jenž byl v premiéře nasazen do pouhých dvou kin v USA, utržil 15 milionů, což ho tehdy pasovalo na nejúspěšnější nezávislý film všech dob. Právě tváří v tvář závratným ziskům, které potvrdily kupní sílu černošského publika, se hollywoodská studia okamžitě přeorientovala na žánrové snímky s afroamerickými hrdiny.
Van Peeblesův film bývá některými kritiky a historiky vyčleňován z kategorie blaxploitation, neboť se stylem a poselstvím zásadně liší od snímků, jež jsou prvoplánově zaměřeny na peněženky černošského publika. Vyprávění o útěku černého prostituta před zástupci bílé moci uplatňuje avantgardní styl podobný montážním teoriím Sergeje Ejzenštejna. Ze vzájemné kolize symbolistních obrazů, psychedelické hudby a agresivních ruchů vyvstávají vyhrocené významy burcující k revoltě. Radikální dílo, které v provokativním finále tvrdě účtuje s dosavadním schématem nevybíravého trestu pro černošskou postavu, prchající před spravedlností, bylo příznačně prohlášeno za inspirativní titul, jenž mají povinně zhlédnout všichni členové militantní organizace Černí panteři.(Letní filmová škola)

Informace o filmu Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název)

Režie:

Melvin Van Peebles

Scénář:

Melvin Van Peebles

Kamera:

Robert Maxwell

Hudba:

Melvin Van Peebles

Hrají:

Melvin Van Peebles, Simon Chuckster, Hubert Scales, John Amos, Mario Van Peebles, Ed Rue, Vincent Barbi, Mikel Angel, Joe Tornatore, Lavelle Roby

Producenti:

Jerry Gross, Melvin Van Peebles

Střih:

Melvin Van Peebles

(další profese)

Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název) (1971) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název) na ČSFD

51%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/32982-sweet-sweetback-s-badassss-song/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *