Bavlna v Harlemu

Stáhnout Bavlna v Harlemu
Shlédnout Bavlna v Harlemu

Bavlna v Harlemu (1970) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Bavlna v Harlemu (1970):

Režijní debut Ossieho Davise, akční krimikomedie Bavlna v Harlemu, se stal nejen obrovským trhákem, ale také zakladatelem nového trendu. V hlavních rolích této adaptace stejnojmenného románu Chestera Himese se představili Raymond St. Jacques jako policista Ed Johnson a Godfrey Cambridge jako jeho parťák Jones. Tito strážci zákona v civilu, jejichž revírem je newyorská černošská čtvrť Harlem, dostanou za úkol vyšetřit aktivity podezřelého místního kněze Dekea O'Malleyho. Ten totiž pod hlavičkou politického hnutí na splátky prodává místním chudým cesty zpět do Afriky. Reverendova činnost je však zřejmý podvod na nemajetné a naivní lidi, kterým za jejich tvrdě vydělaných sto dolarů nabízí splnění snu - údajně bezstarostný život na černém kontinentu. Oba policisté se nemohou dočkat, až podvodníka dostanou. Když je však jeho náklaďák unesen a při honičce se balík bavlny nacpaný penězi ztratí neznámo kam, policisté, reverend i únosci obrátí Harlem vzhůru nohama, aby jej našli. Klíčovou postavou bude místní vetešník strýček Bud, jenž má v osud peněz v rukou. Snímek Bavlna v Harlemu se může pochlubit spoustou akce a humoru i skvělými hereckými výkony, ale především ukázal cestu rodící se afroamerické kinematografii, jejíž nová éra naplno začala následující rok uvedením snímku Shaft.(oficiální text distributora)

Informace o filmu Bavlna v Harlemu

Režie:

Ossie Davis

Kamera:

Gerald Hirschfeld

Hudba:

Galt MacDermot

Hrají:

Godfrey Cambridge, Raymond St. Jacques, Calvin Lockhart, John Anderson, Judy Pace, Lou Jacobi, Eugene Roche, J. D. Cannon, Emily Yancy, Melba Moore, Cleavon Little, Albert Hall, Lawrence Cook, Wally Taylor, Leonardo Cimino, Redd Foxx, Helen Martin, Teddy Wilson, Lisle Wilson, Vernée Watson-Johnson, Al Fann, Gilbert Lewis, Anthony Chisholm, Tommy Lane, Arnold Williams

Producenti:

Samuel Goldwyn Jr.

Střih:

Robert Q. Lovett

Kostýmy:

Anna Hill Johnstone

(další profese)

Bavlna v Harlemu (1970) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Bavlna v Harlemu na ČSFD

58%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/156709-bavlna-v-harlemu/Original Gangstas

Stáhnout Original Gangstas
Shlédnout Original Gangstas

Original Gangstas (1996) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Original Gangstas (1996):

Mestečko Gary v štáte Indiana je ovládané gangom prezývaným Rebeli. Keď jeho členovia zastrelia nevinného mladíka, majiteľ miestneho obchodu Marvin Bookman si opíše číslo auta, z ktorého sa strieľalo a dá ho polícii. Odveta na seba nenechá dlho čakať-členovia gangu mu zdemolujú obchodík a navyše Marvina postrelia. A to bola osudová chyba: Marvinov syn John (Fred Williamson) sa totiž rozhodne pre urýchlený návrat do rodného mesta. Bývalý člen gangu sa spojí s matkou zavraždeného mladíka, Laurie (Pam Grier), dá dokopy zopár starých priateľov a ukáže holobriadkom, ako vyzerajú praví gangstri.(beso74)

Informace o filmu Original Gangstas

Režie:

Larry Cohen

Kamera:

Carlos González

Hudba:

Volodymyr Chorunžyj

Hrají:

Fred Williamson, Jim Brown, Pam Grier, Paul Winfield, Isabel Sanford, Richard Roundtree, Robert Forster, Charles Napier, Wings Hauser, Tim Rhoze, Ron O'Neal, Godfrey, Scarface, Frank Pesce

Producenti:

Fred Williamson

Střih:

David Kern, Peter B. Ellis

Scénografie:

Elayne Barbara Ceder

(další profese)

Original Gangstas (1996) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Original Gangstas na ČSFD

52%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/41180-original-gangstas/Sweet Sweetback’s Badassss Song (festivalový název)

Stáhnout Sweet Sweetback’s Badassss Song (festivalový název)
Shlédnout Sweet Sweetback’s Badassss Song (festivalový název)

Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název) (1971) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název) (1971):

Jeden z nejzásadnějších blaxploitation filmů vznikl jako plně nezávislý autorský projekt. Coby historicky druhý titul svého žánru zásadní mírou ovlivnil podobu černošských hrdinů v následujících letech a stal se vzorem pro řadu nezávislých filmařů. Radikální pamflet pojednávající o odysei černého muže stíhaného policií je koncipovaný jako halucinogenní imprese útěku. V duchu avantgardy dílo upozaďuje příběh. Ze srážky psychedelické hudby se symbolistními obrazy vyvstávají vyhrocené významy. Film byl vysoce ceněn členy militantní organizace Černí panteři a vydělal ve své době závratných 10 miliónů dolarů, což mu zajistilo pozici mezi pěti nejvýdělečnějšími blaxploitation tituly všech dob.(Fresh Film Fest)

Ve druhé polovině šedesátých let vrcholila v USA emancipace Afroameričanů. S přibývajícími případy policejního násilí vůči černochům a po atentátech na prominentní osobnosti hnutí za občanská práva Afroameričanů, jako byli Malcolm X, Martin Luther King i mnozí další, začal koncem desetiletí sílit nejen černošský nacionalismus, ale i radikalismus a separatismus. Hollywoodská studia dobové změny buďto zcela ignorovala, nebo je pouze nepřímo reflektovala konzervativní rétorikou. Černošští herci účinkovali v zásadě pouze ve filmech pro bílé publikum, jako byly komedie se stereotypizovanými humornými figurkami černochů či každodenní realitě na míle vzdálená melodramata a la Hádej, kdo přijde na večeři (Guess Who's Coming to Dinner, 1967), kde se bílí diváci skrze uhlazeného Sidneyho Poitiera utvrzovali, že nejsou rasisté.
Z předestřeného dobového kontextu vycházel Melvin Van Peebles, když realizoval svůj třetí celovečerní projekt. Po komerčně úspěšné komedii Watermelon Man (Melouňák, 1970), kterou financovalo studio Columbia Pictures, odmítl nabídku na kontrakt na další tři snímky. Chtěl totiž realizovat film, který by oslovil černošské publikum a nepokrytě ukázal předsudky, sociální i právní nerovnost a policejní teror, jimž byli černoši každodenně vystaveni. Jelikož provokativní projekt nechtělo podpořit žádné studio, rozhodl se ho financovat sám a shodou okolností se vedle režie, scénáře a produkce nakonec ujal také střihu, hudby a hlavní role. Navzdory překážkám - od finanční nouze, z níž režisérovi pomohl půjčkou slavný komik Bill Cosby, po komplikacemi stižené natáčení - se z filmu stal bezprecedentní hit. Titul s výrobními náklady okolo 150 tisíc dolarů, jenž byl v premiéře nasazen do pouhých dvou kin v USA, utržil 15 milionů, což ho tehdy pasovalo na nejúspěšnější nezávislý film všech dob. Právě tváří v tvář závratným ziskům, které potvrdily kupní sílu černošského publika, se hollywoodská studia okamžitě přeorientovala na žánrové snímky s afroamerickými hrdiny.
Van Peeblesův film bývá některými kritiky a historiky vyčleňován z kategorie blaxploitation, neboť se stylem a poselstvím zásadně liší od snímků, jež jsou prvoplánově zaměřeny na peněženky černošského publika. Vyprávění o útěku černého prostituta před zástupci bílé moci uplatňuje avantgardní styl podobný montážním teoriím Sergeje Ejzenštejna. Ze vzájemné kolize symbolistních obrazů, psychedelické hudby a agresivních ruchů vyvstávají vyhrocené významy burcující k revoltě. Radikální dílo, které v provokativním finále tvrdě účtuje s dosavadním schématem nevybíravého trestu pro černošskou postavu, prchající před spravedlností, bylo příznačně prohlášeno za inspirativní titul, jenž mají povinně zhlédnout všichni členové militantní organizace Černí panteři.(Letní filmová škola)

Informace o filmu Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název)

Režie:

Melvin Van Peebles

Scénář:

Melvin Van Peebles

Kamera:

Robert Maxwell

Hudba:

Melvin Van Peebles

Hrají:

Melvin Van Peebles, Simon Chuckster, Hubert Scales, John Amos, Mario Van Peebles, Ed Rue, Vincent Barbi, Mikel Angel, Joe Tornatore, Lavelle Roby

Producenti:

Jerry Gross, Melvin Van Peebles

Střih:

Melvin Van Peebles

(další profese)

Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název) (1971) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Sweet Sweetback's Badassss Song
(festivalový název) na ČSFD

51%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/32982-sweet-sweetback-s-badassss-song/Super Fly

Stáhnout Super Fly
Shlédnout Super Fly

Super Fly (1972) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Super Fly (1972):

Priest (Ron O'Neal) je dealerem kokainu v New Yorku. Jednoho dne si uvědomí, že toto povolání ho přivede buď do vězení nebo do rakve. Rozhodne se s tímto stylem života skončit, předtím ale chce udělat ještě poslední velký obchod, aby si do budoucna zajistil peníze. Zjistí ale, že z drogového byznysu se nikomu lehce neodchází.(ČSFD.cz)

Informace o filmu Super Fly

Režie:

Gordon Parks Jr.

Scénář:

Phillip Fenty

Kamera:

James Signorelli

Hudba:

Curtis Mayfield

Hrají:

Carl Lee, Ron O'Neal, Sheila Frazier, Julius Harris, Floyd Levine, Charles McGregor, Sig Shore, Curtis Mayfield, Nate Adams, Polly Niles, Yvonne Delaine, Henry Shapiro, Make Bray, Al Kiggins, Bob Bonds, Chris Arnett

Producenti:

Sig Shore

Střih:

Bob Brady

Kostýmy:

Nate Adams

(další profese)

Super Fly (1972) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Super Fly na ČSFD

58%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/195405-super-fly/Cesta do Sonory

Stáhnout Cesta do Sonory
Shlédnout Cesta do Sonory

Cesta do Sonory (1975) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Cesta do Sonory (1975):

Dopravit do Sonory 86 000 dolarů skutečně nebude lehká záležitost.(oficiální text distributora)

Pike (Jim Brown) dá slib umírajícímu příteli. Má dopravit jeho peníze (86 000 dolarů) do Sonory pro místní obyvatele. Jeho cesta se však začne záhy notně komplikovat, neboť zpráva o osamělém jezdci s balíkem peněz se šíří rychle. Pike proto přijme nabízenou pomoc od hazardního hráče Tyreeho (Fred Williamson) a cestují společně. Čím blíž jsou však vytouženému cíli, tím krvavější stopu za sebou zanechávají a banda pronásledovatelů v čele s kulkami ostříleným Kieferem (Lee Van Cleef) je jim stále v patách.(5150)

Informace o filmu Cesta do Sonory

Režie:

Antonio Margheriti

Scénář:

Eric Bercovici

Kamera:

Riccardo Pallottini

Hudba:

Jerry Goldsmith

Hrají:

Lee Van Cleef, Jim Brown, Fred Williamson, Catherine Spaak, Jim Kelly, Barry Sullivan, Dana Andrews, Harry Carey Jr., Robert Donner, Ronald Howard, Charles McGregor

Střih:

Stanford C. Allen

(další profese)

Cesta do Sonory (1975) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Cesta do Sonory na ČSFD

57%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/79966-cesta-do-sonory/Hammer

Stáhnout Hammer
Shlédnout Hammer

Hammer (1972) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Hammer (1972):

Los Angeles, začátek 70. let. Černošské obyvatelstvo stále nemá, alespoň co se týče slušné obživy, na růžích ustláno. Přístavní dělník B.J. zvaný pro svou tvrdou ránu Hammer (Fred Williamson) tak milerád přijímá nabídku místního manažera (Charles Lampkin) na vstup do jeho boxerské stáje. Záhy však Hammer zjišťuje, že boxeři tu mají velmi krátkou životnost a podplacené zápasy zdaleka nejsou jediným ilegálním zdrojem příjmu.(J.Connor)

Informace o filmu Hammer

Režie:

Bruce D. Clark

Kamera:

Robert Steadman

Hrají:

Fred Williamson, Vonetta McGee, William Smith, Philip Jackson, Leon Isaac Kennedy, John Quade, Stack Pierce, Charles Lampkin, Gene LeBell, Mel Stewart, Jorge Cervera Jr., D'Urville Martin, Marilyn Joi, Bernie Hamilton, Johnny Silver

Producenti:

Al Adamson, Bernard Schwartz

Střih:

George Folsey Jr.

(další profese)

Hammer (1972) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Hammer na ČSFD

59%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/97208-hammer/Blacula (neoficiální název)

Stáhnout Blacula (neoficiální název)
Shlédnout Blacula (neoficiální název)

Blacula
(neoficiální název) (1972) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Blacula
(neoficiální název) (1972):

Když se řekne blaxploitation, první asociací zpravidla bývají řízné béčkové akčňáky zasazené do městského prostředí, které oplývají násilím, nahotou, sexem, extravagantními kostýmy a soulovou či funky muzikou. Ty představují pouhý zlomek filmů produkovaných během 70. let, které cílily na černošské publikum. Blaxploitation lze vnímat jako paralelní popkulturu a zahrnuje tedy všechny hlavní hollywoodské žánry; potažmo alespoň ty, které bylo možné realizovat za pět set tisíc dolarů, což byl typický rozpočet béčkových produkcí. Vedle akčních filmů, kriminálek, a dokonce i snímků s bojovým uměním existuje spousta afroamerických komedií, melodramat i dramat, ale také sportovních snímků, westernů, muzikálů a hororů. Poslední jmenovaný žánr se na stříbrném plátně poprvé v černošské variaci objevil právě s filmem Blacula.
Jak naznačuje název, čeká diváky parafráze na klasický příběh o Drákulovi. Podobně jako v jiných ikonických adaptacích románu Brama Stockera i tentokrát získal film auru vážnosti díky hlavnímu představiteli, který se do role položil s maximálním zanícením. William Marshall byl ve své době uznávaný divadelní herec a titulní part v Blaculovi přijal s tím, že bude moct postavu profilovat nad rámec jednorozměrné šestákové figurky. Ačkoli na jeho žádost dostal černošský upír hlubší motivace a scénář byl doplněn o vysvětlující sekvenci, jak se z něho stal krvežíznivý přízrak noci, dalším figurám a motivům vyprávění se bohužel podobné péče nedostalo. Výsledek tak představuje zábavný camp, kde po boku tragického hrdiny poskakují fantasmagorické figurky - duo rozšafných gayů, prkenný doktor, který na sebe vezme úlohu lovce upírů, nerudný zřízenec márnice s hákem místo ruky a samozřejmě spousta hloupoučce bezradných obětí Blaculova řádění.
Naivní upírský snímek byl jednou z úplně prvních blaxploitation produkcí brakově orientované společnosti American International Pictures (AIP). Ačkoli Blacula zdaleka nedosáhl takových tržeb jako její hlavní hity Coffy (1973), Černý Ceasar (1973), Foxy Brownová (1974) či Tirák Turner (Truck Turner, 1975), stačilo to, aby nejen u své domácí firmy odstartoval produkci černošských hororů. AIP rychle navázala s pokračováním Scream Blacula Sream (Křičte Blacula, křičte, 1973), kde se po boku Williama Marshalla objevila čerstvá hvězda společnosti Pam Grierová. Následně žánr obohatila mixem voodoo mystiky a filmu se mstící se hrdinkou Sugar Hill (Sugar Hillová, 1974) a Abby (1974), černošským plagiátem Exorcisty (The Exorcist, 1973). Konkurence naskočila na rozjetý vlak vše říkajícími tituly Blackenstein (1972) a Dr. Black, Mr. Hyde (Dr. Black, pan Hyde, 1975), ale také parafrází na klasická hororová béčka 50. let The House on Skull Mountain (Dům na hoře lebek, 1974) či brakovým mixem hororu a karate Devil's Express (Ďáblův expres, 1975).(Letní filmová škola)

Transylvánie roku 1870. Princ černošského afrického kmene jménem Manuwalde (William Marshall) a jeho manželka Tuva (Vonetta McGee) večeří se samotným hrabětem Draculou na jeho zámku. Oba však nemají ani tušení, že mají býti jeho hlavním chodem. Když Manuwalde klade odpor, hrabě Dracula ho prokleje stejnou kletbou, jakou je sžírán on sám. Manuwalde bude žít věčně jako krev sající monstrum známé jako Blacula!
Los Angeles roku 1970. Blacula je po sto letech vysvobozen ze své rakve párem homosexuálů, ze kterých obratem vysaje všechnu krev. Při honbě za další potravou v ulicích L.A. potkává Tinu, kterou považuje za reinkarnaci své milované zemřelé manželky. Může nově vznikající milostný cit vyléčit Manuwaldeho z jeho prokletí?(KmK)

Informace o filmu Blacula
(neoficiální název)

Režie:

William Crain

Scénář:

Joan Torres, Raymond Koenig

Kamera:

John M. Stephens

Hudba:

Gene Page

Hrají:

William Marshall, Vonetta McGee, Denise Nicholas, Thalmus Rasulala, Gordon Pinsent, Charles Macaulay, Emily Yancy, Lance Taylor Sr., Elisha Cook Jr., Ji-Tu Cumbuka

Producenti:

Joseph T. Naar

Střih:

Allan Jacobs

(další profese)

Blacula
(neoficiální název) (1972) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Blacula
(neoficiální název) na ČSFD

52%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/179477-blacula/Detektiv Shaft

Stáhnout Detektiv Shaft
Shlédnout Detektiv Shaft

Detektiv Shaft (1971) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Detektiv Shaft (1971):

Soukromý černošský detektiv hledá unesenou dceru harlemského bosse a zaplete se do boje mezi mafií a černošskými gangstery.
V klíčovém akčním snímku Gordona Parkse se Richardu Roundtreemu podařilo vytvořit zcela novou a poctivou hrdinskou postavu Johna Shafta, „chlapa, co se dvakrát nerozmejšlí, když kolem není bezpečno“. John Shaft je černošský soukromý detektiv, který vlastní malou kancelář poblíž Times Square. Na cestě do práce jej jednou zastaví jeho kamarád od policie, poručík Victor Androzzi (Charles Cioffi), a chce po něm informace o jedné větší akci v Harlemu, do které je zapleten král černošského podsvětí Bumpy Jonas (Moses Gunn). Shaft mu nemůže pomoci a odchází, a jen taktak se vyhne dvěma Bumpyho silákům, kteří na něj čekali v kanceláři, přičemž jeden skončil mrtvý na chodníku o asi osm pater níže. Shaft se dostává do rukou policie, která mu vyhrožuje vězením za zabití, a proto kontaktuje Bumpyho. Ten mu sdělí, že jeho mladá dcera, kterou nikdy do své „práce“ nezasvěcoval, byla unesena. Shaft se tedy nakonec bude muset postavit všemocné bělošské mafii a afroamerické gangstery přijmout za dočasné spojence...(oficiální text distributora)

Informace o filmu Detektiv Shaft

Režie:

Gordon Parks

Scénář:

John D.F. Black

Hudba:

J.J. Johnson, Isaac Hayes

Hrají:

Richard Roundtree, Moses Gunn, Charles Cioffi, Lawrence Pressman, Dominic Barto, Tony King, Gordon Parks, Antonio Fargas, Victor Arnold, Christopher St. John, Edmund Hashim

Střih:

Hugh A. Robertson

Kostýmy:

Joseph G. Aulisi

(další profese)

Detektiv Shaft (1971) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Detektiv Shaft na ČSFD

65%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/29932-detektiv-shaft/Peklo v Harlemu

Stáhnout Peklo v Harlemu
Shlédnout Peklo v Harlemu

Peklo v Harlemu (1973) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Peklo v Harlemu (1973):

Tommy Gibs, mocný vládce harlemského podsvětí, musí bojovat se znepřátelenými gangy i s nejednotností své vlastní organizace, aby si mohl dovolit styl života, který mu vyhovuje. Jde po něm i okresní prokurátor. Když ale při násilném konfliktu zahyne Tommyho otec, začne osamělý boj. V něm odstřeluje nepřátele obratností živenou touhou po pomstě.(Karlos80)

Informace o filmu Peklo v Harlemu

Režie:

Larry Cohen

Scénář:

Larry Cohen

Kamera:

Fenton Hamilton

Hrají:

Fred Williamson, Julius Harris, Margaret Avery, Tony King, James Dixon, Gloria Hendry, Mindi Miller

Producenti:

Larry Cohen

Střih:

Peter Honess

(další profese)

Peklo v Harlemu (1973) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Peklo v Harlemu na ČSFD

52%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/90144-peklo-v-harlemu/