Řeka

Stáhnout Řeka
Shlédnout Řeka

Řeka (1933) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Řeka (1933):

Řeka plyne zdánlivě poklidně, není v ní nouze o klíčové dramatické zvraty, které filmu dodávají na sugestivní intenzitě, srovnatelné s nejlepšími scénáři současné kinematografie. Jediný syn bohatého sedláka Sychry, čtrnáctiletý Pavel, musí čelit rodové vášni svého otce, vášnivého pytláka. A to v prostředí překrásné, člověkem téměř nedotčené přírody. Konflikt houstne v okamžiku, kdy je z vězení propuštěn pytlák Zimák plný nenávisti vůči bývalému příteli Sychrovi. Film byl uveden na II. MMF v Benátkách v roce 1934. V NFA je uložena také německy namluvená kopie o délce 2006 metrů, která film zpopularizovala také v Německu.(oficiální text distributora)

Josef Rovenský (1894-1937) byl především zajímavým hercem, působícím v divadelních začátcích mimo jiné u Vlasty Buriana, v Divadle Komedie či v Rokoku. Němá éra filmu mu nabídla čtyři desítky rolí - v Zamilované tchyni (1914), Bílém ráji (1924), Dobrém vojáku Švejkovi (1926) či Páteru Vojtěchovi (1928). Udržel se i po nástupu zvuku - dodnes jej můžeme vídat kupříkladu v televizních reprízách C. a k. polního maršálka (1930), Lelíčka ve službách Sherlocka Holmese (1932) nebo Pobočníka Jeho Výsosti (1933).
Zároveň se poměrně brzy začal věnovat režii. Už v roce 1920 stál u tvůrčího kormidla dramatu Komediantka a před nástupem zvuku byl takto podepsán ještě pod pěticí dalších snímků (vesměs na nich spolupracoval s Václavem Wassermanem). Nutno ovšem podotknout, že nepříliš pozoruhodných. Zato když se ve třiatřicátém roce vrátil za kameru při natáčení snímku Řeka, jistě netušil, že pracuje na vskutku pozoruhodném díle, které bude i o téměř osm desetiletí později vnímáno jako jeden z nejzajímavějších počinů prvorepublikové zvukové kinematografie (ani že o dva roky později natočí skvěle přijatou Maryšu... ani že nedlouho poté bohužel velmi předčasně zemře).
Příběh Řeky je docela prostinký: Pavlu Sychrovi (Václav Jalovec) je osmnáct a Pepičce Matulkové (Jarmila Beránková) čtrnáct. Vyrůstají spjati s malebnou posázavskou krajinou a zcela přirozeně mezi nimi začíná klíčit pouto lásky. O mnoho víc tu vlastně není (dobrá, své mají co říct rodiče a pár vedlejších postav...), pro dramata vskutku osudových rozměrů si musíme zajít na jiný film. Nicméně opomenout Řeku by byla veliká škoda, neboť patří k základním kamenům našeho poetického vyprávění, na nichž později stavěli další mistři obrazu a atmosféry - jako Krška či Jasný.
Za pouhých dvanáct dní natočený snímek, obsazený vesměs neherci (někteří z nich se posléze vydali na profesionální dráhu), rozkresluje vztahovou metaforu, nepokrytě naznačenou už v názvu, také v lyrickou ódu na krásu naší krajiny. Působivá kamera Jana Stallicha ulpívá na scénách rozbřesku, svítání či třeba plynoucí řeky, zahalené trhající se mlhou a zurčící v poklidné symbióze s osudy lidí, obývajících její okolí. Jistě, mnohé je v souladu s dědictvím expresivity němého filmu snad až příliš okatě zdramatizováno, jiné zase zůstává pro nemálo diváků nedořečeno až na hranici velikého otazníku, nicméně i tak je Řeka svébytným počinem, stojícím za vidění už coby nezpochybnitelný kus československé filmové historie.
Vlastně nejen československé - Řeka byla s úspěchem uvedena na festivalu v Benátkách a prodala se (obvykle s německým dabingem a vybavena přímočařejším názvem Mladá láska) do více než třicítky zemí.(Letní filmová škola)

Informace o filmu Řeka

Režie:

Josef Rovenský

Kamera:

Jan Stallich

Hudba:

Josef Dobeš

Hrají:

Jarmila Beránková, Václav Jalovec, Jaroslav Vojta, Hermína Vojtová, Jan Sviták, Rudolf Deyl st., Jan W. Speerger, Antonín Marlé, Bedřiška Wardasová, Jan Chaloupka, Emanuel Hříbal, Jaroslav Marvan, F. X. Mlejnek, Antonín Jirsa, Josef Rovenský, Bohdan Lachman, Karel Schleichert, Věkoslav Satoria, Václav Menger, Saša Razov, Josef Dobeš, Antonín Kuneš, František Filipovský, Karel Němec, Luigi Hofman, Robert Ford, Václav Piskáček

Střih:

Marie Bourová

Zvuk:

Josef Zora

(další profese)

Řeka (1933) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Řeka na ČSFD

68%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/7903-reka/Le vent d’est

Stáhnout Le vent d’est
Shlédnout Le vent d’est

Le vent d'est (1970) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Le vent d'est (1970):

Experimentálně pojatý snímek na pomezí hraného filmu a filmové eseje, natočený skupinou Dziga Vertov okolo Jean-Luca Godarda, je levicově orientovanou výpovědí o soudobé společnosti i filmu jako takovém. Na pozadí westernového příběhu a kulis autoři předkládají divákovi alegorické situace třídního boje, defilé historických postav a událostí a v neposlední řadě i sebereflexi vlastní filmařské práce.(Dionysos)

Informace o filmu Le vent d'est

Režie:

Jean-Luc Godard, Jean-Pierre Gorin

Scénář:

Jean-Luc Godard, Daniel Cohn-Bendit

Kamera:

Mario Vulpiani

Hrají:

Gian Maria Volonté, Anne Wiazemsky, Götz George, Marco Ferreri, Glauber Rocha, Daniel Cohn-Bendit, Federico Boido, Allen Midgette

Kostýmy:

Lina Nerli Taviani

(další profese)

Le vent d'est (1970) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Le vent d'est na ČSFD

61%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/35195-le-vent-d-est/Rokle (festivalový název)

Stáhnout Rokle (festivalový název)
Shlédnout Rokle (festivalový název)

Rokle
(festivalový název) (2007) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Rokle
(festivalový název) (2007):

Zapadlá ves v hloubi Ruska. Začátek 20. století připomínají jen ojedinělé fotografie na stěnách roubenek. Ženy se tu oddávají rituálům málem pohanským a věří, že jejich životy jsou magicky propojeny s místní roklí. Každý, kdo toto pouto zpřetrhá, zahyne. Jediný, kdo se vymkl odvěkému řádu, je mladý vzdělanec Karev. Rád by splynul s rodným prostředím, ale je již infikován městskou civilizací. Jeho cizost přitahuje místní ženy, sblížení s ním je však pro ně zkázonosné... Film vychází z rané prózy básníka Sergeje Jesenina, v níž rezonuje i jeho nepřekonatelný vnitřní svár: stesk odrodilce kompenzovaný pózou zhýralého světáka. Dokumentaristická zkušenost režisérky je patrná ve způsobu reanimace zaniklého času. Dokládá ho nejen až muzeálně průkazná věcná sféra – rekvizity a kostýmy, ale i herecké kreace. Postoje, psychologie, pohledy a gesta protagonistů odstiňuje nepřehlédnutelný nános patiny odeznělé epochy. Současně vypovídají i o libých a nelibých rysech ruské mentality, z nichž bývají odvozovány úvahy o „záhadách ruské duše“. [43. MFF KV 2008](oficiální text distributora)

Informace o filmu Rokle
(festivalový název)

Režie:

Marina Razběžkina

Scénář:

Lidija Bobrova

Kamera:

Irina Uralskaja

Hudba:

Anton Silajev

Hrají:

Polina Filoněnko, Roman Artěmjev, Michail Jevlanov, Sergej Anufrijev, Vitalij Kovalenko, Sergej Gamov

Rokle
(festivalový název) (2007) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Rokle
(festivalový název) na ČSFD

39%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/243469-rokle/Svatá noc (TV film)

Stáhnout Svatá noc (TV film)
Shlédnout Svatá noc (TV film)

Svatá noc (TV film) (2001) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Svatá noc (TV film) (2001):

Krátký televizní film se stal po roce 1989 první hranou režií významného filmového režiséra Jiřího Krejčíka v ČT. Uskutečnil tak svůj dlouhodobý záměr převést do filmové podoby jednu z povídek Čapkovy Knihy apokryfů. Tak vzniklo poetické vyprávění o strastiplné pouti Svaté rodiny do Betléma, kam se vydává na sčítání lidu a kde sežene nocleh v jednom chudém stavení... Postavy Josefa a Marie ztvárnili Miroslav Šimůnek a Romana Goščíková.(oficiální text distributora)

Informace o filmu Svatá noc (TV film)

Režie:

Jiří Krejčík

Předloha:

Karel Čapek (povídka)

Kamera:

Juraj Šajmovič

Hrají:

Romana Goščíková, Miroslav Šimůnek, Eva Holubová, Jiří Pecha, Ladislav Frej st.

Střih:

Jakub Voves

(další profese)

Svatá noc (TV film) (2001) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Svatá noc (TV film) na ČSFD

46%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/92280-svata-noc/Přízrak

Stáhnout Přízrak
Shlédnout Přízrak

Přízrak (2017) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Přízrak (2017):

Když na společné pouti životem ztratíte milovanou osobu, zpomalí se čas. Zrovna ve chvíli, kdy si ze všeho nejvíc přejete, aby rychle pádil kupředu a odplavil všechny jitřivé vzpomínky. A jste-li přízrak, jenž po předčasné smrti nedokáže opustit náš svět, hodiny se leckdy zastaví úplně, nebo se dokonce rozběhnou pozpátku. Čtyři roky po svébytné elegii Ain't Them Bodies Saints přichází David Lowery s neméně podmanivou filmovou meditací o lásce i éterickém geniu loci domu jako bytosti pohybující se napříč staletími.(MFF Karlovy Vary)

Informace o filmu Přízrak

Režie:

David Lowery

Scénář:

David Lowery

Kamera:

Andrew Droz Palermo

Hudba:

Daniel Hart

Hrají:

Rooney Mara, Casey Affleck, Will Oldham, Augustine Frizzell, Liz Cardenas Franke, Kesha, David Lowery

Producenti:

Adam Donaghey, Toby Halbrooks, James M. Johnston

Střih:

David Lowery

Scénografie:

Jade Healy, Tom Walker

Kostýmy:

Annell Brodeur

(další profese)

Přízrak (2017) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Přízrak na ČSFD

63%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/479832-prizrak/Já se tam vrátím (TV film)

Stáhnout Já se tam vrátím (TV film)
Shlédnout Já se tam vrátím (TV film)

Já se tam vrátím (TV film) (1976) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Já se tam vrátím (TV film) (1976):

Filmové ztvárnění básnické prózy Františka Halase.
Mezi nejvýraznější a nejčtenější básníky generace 30. a 40. let minulého století patří František Halas (1901-1949). Po svém otci, také Františku Halasovi (1880-1960) zdědil vztah k literatuře. Mimo básnické sbírky psal zasvěcené eseje a úvahy o umění, portréty výtvarníků, překládal z ruštiny, polštiny, maďarštiny. Přes dvacet let spoluvytvářel podobu české lyriky. Zemřel poměrně mladý na srdeční chorobu. I když se narodil v Brně, od konce třicátých let pravidelně zajížděl do Zboňku u Kunštátu, odkud pocházel jeho rod. Tomuto kraji věnoval své, pro mnohé čtenáře nejznámnější, dílo. Básnická próza "Já se tam vrátím", byla vydána v roce 1947. Rozsahem nevelká je oslavou krajiny a přírody Kunštátska, domova. Filmové ztvárnění režiséra Kuby Jurečka z roku 1975 je působivé a má svoji výpovědní hodnotu i dnes. Přednes Otakara Dadáka je moderní a bez zbytečného patosu.(oficiální text distributora)

Informace o filmu Já se tam vrátím (TV film)

Režie:

Kuba Jureček

Předloha:

František Halas (kniha)

Scénář:

Kuba Jureček

Kamera:

Jakub Nosek

Hudba:

Milan Slimáček

Hrají:

Otakar Dadák

Střih:

Helena Adámková

Zvuk:

Jindřich Stožický

(další profese)

Já se tam vrátím (TV film) (1976) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Já se tam vrátím (TV film) na ČSFD

59%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/291065-ja-se-tam-vratim/Obyčajný deň (TV film)

Stáhnout Obyčajný deň (TV film)
Shlédnout Obyčajný deň (TV film)

Obyčajný deň (TV film) (1985) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Obyčajný deň (TV film) (1985):

Pocitový príbeh jedného dňa 14-ročného hrdinu a jeho prvej lásky.(oficiální text distributora)

Informace o filmu Obyčajný deň (TV film)

Režie:

Ľubo Kocka

Scénář:

Dušan Dušek

Kamera:

Milan Homolka

Hudba:

Marián Varga

Hrají:

Róland Samek, Zuzana Vačková, Richard Felix, Jana Doláková, Peter Pálka, Daniel Fundárek, Anna Javorková, Marián Slovák, Viera Hladká, Martin Huba, Xénia Gracová, Daniel Králik, Rastislav Sokol, Jozef Vrábel, Elena Podzámska, Dana Smitakova, Ľuba Pogáčová

Střih:

Helena Hartmanová

Scénografie:

Juraj Mojžiš

(další profese)

Obyčajný deň (TV film) (1985) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Obyčajný deň (TV film) na ČSFD

49%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/218021-obycajny-den/Ohnivé léto

Stáhnout Ohnivé léto
Shlédnout Ohnivé léto

Ohnivé léto (1939) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Ohnivé léto (1939):

Příběh mladého chlapce Julia, který se po studiích vrací do rodného zámečku na břehu řeky Otavy. Jeho rodiče již zemřeli, na zámku žije jen přísná teta s dospívající dcerou Rosou. Chlapec však přilne k bývalému kamarádovi z dětství Petrovi a mladičké dcerce převozníka Klárce. Do těchto dvou světů vstoupí jako exotický živel zraněný student Šimon, který do života mladých lidí na obou březích krásné řeky přinese lásku i smrt...(oficiální text distributora)

Informace o filmu Ohnivé léto

Režie:

František Čáp, Václav Krška

Předloha:

Václav Krška (kniha)

Kamera:

Karel Degl

Hudba:

Jiří Srnka

Hrají:

Václav Sova, Otylie Beníšková, Lída Baarová, Svatopluk Beneš, Antonie Nedošinská, Zorka Janů, Josef Stadler, Jaroslav Liška, František Roland, Jan W. Speerger, Bohdan Lachman, Jiřina Šejbalová

Střih:

Antonín Zelenka

Zvuk:

Stanislav Vondraš, František Šindelář

(další profese)

Ohnivé léto (1939) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Ohnivé léto na ČSFD

69%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/2081-ohnive-leto/Pustý dvor

Stáhnout Pustý dvor
Shlédnout Pustý dvor

Pustý dvor (1978) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Pustý dvor (1978):

Filmová adaptácia poviedky Andreja Chudobu. Sociálna balada o veľkej láske dvoch mladých ľudí. Dej sa odohráva v období pred 2. svetovou vojnou na južnom Slovensku, kde vyrastá hnutie za vymanenie sa človeka zo zlých sociálno-spoločenských pomerov. Na pozadí týchto sociálnych bojov prežívajú hlavní hrdinovia filmu veľkú lásku a zápasia o lepší život.(oficiální text distributora)

Informace o filmu Pustý dvor

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Andrej Chudoba (povídka)

Scénář:

Andrej Chudoba

Kamera:

Vincent Rosinec

Hudba:

Svetozár Stračina

Hrají:

Magda Vášáryová, Michal Dočolomanský, Viera Strnisková, Viliam Polónyi, Ivan Rajniak, Andrej Hryc, Ivan Krajíček, Marie Drahokoupilová, Jozef Majerčík, Ivan Palúch, Marián Sotník, Štefan Turňa, Adam Matejka, František Desset, Július Vašek, Ludmila Šafářová, Vlado Kostovič, Ján Kramár, Vladimír Zimmer

Střih:

Maximilián Remeň

Zvuk:

Ondrej Polomský

Scénografie:

Anton Krajčovič

Kostýmy:

Milan Čorba

(další profese)

Pustý dvor (1978) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Pustý dvor na ČSFD

65%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/23848-pusty-dvor/Jánošík

Stáhnout Jánošík
Shlédnout Jánošík

Jánošík (1921) online ke shlédnutí zdarma

Obsah filmu Jánošík (1921):

Keď sa Jaroslav Siakeľ roku 1921 rozhodol urobiť historický krok v slovenskom filmovom umení, mal dve kamery, tretinu scenára, hlavného predstaviteľa bez profesionálnych filmových skúseností a herečku, ktorá predtým nikdy nevidela film. Plány na nakrútenie začali v Chicagu, kam sa Siakeľ vysťahoval pred I. svetovou vojnou. Tesne po vojne ho poverila skupina Slovákov žijúcich v USA, aby s bratom Danielom urobili film, ktorý by zobrazil hrdinské epizódy z Jánošíkovho života. Pre nakrúcanie si vybrali exteriéry v okolí Blatnice vo Veľkej Fatre. Kaštiele i domy so slamennými strechami, kone a koče, roľníci i bývalí aristokrati všetko vyzeralo ako pred storočiami. Hlavného predstaviteľa vybrali na základe fyzických dispozícií. Bohužiaľ, vôbec nevedel hrať. Preto Siakeľ sám vybral nového herca, ktorým bol už vtedy známy divadelný herec Theodor Pištěk. Mária Fábryová, predstaviteľka Aničky, nielenže nemala skúsenosti s filmovaním, kamera jej dokonca naháňala strach. Odvtedy už nehrala v žiadnom filme. Spočiatku film patril medzi najpremietanejšie diela svojej doby, ale záujem sa postupne stratil. Ostal majetkom producenta Jána Závodného amerického Slováka, rodáka z Brezovej pod Bradlom. Pre americké publikum bol film nepoužiteľný, lebo mal slovenské titulky a na anglické peniaze neostali. Napokon ho Závodný uložil do garáže, kde čakal na svoje znovuobjavenie celé desaťročia. Keď Ján Závodný dostal list od Slovenského filmového ústavu, osobne ho ako 80 ročný priniesol na Slovensko. na filme spoluúčinkovali obyvatelia Blatnice a Šútova. Autorom scenára a režisérom filmovej rekonštrukcie bol v roku 1975 Ivan Rumanovský. Televízne vysielacie práva vlastní STV.(oficiální text distributora)

Informace o filmu Jánošík

Režie:

Jaroslav Siakeľ

Předloha:

Gustáv Maršall - Petrovský (kniha)

Scénář:

Jiří Mahen (divadelní hra), Jozef Žák - Marušiak

Kamera:

Jaroslav Siakeľ, Oldřich Beneš

Hrají:

Theodor Pištěk, Karel Schleichert, Mária Fábryová, Vladimír Šrámek, Olga Augustová, Bronislava Livia, Saša Dobrovolná, Jan W. Speerger, Jaroslav Vojta, Rudolf Myzet, Karel Fiala, Ferdinand Fiala, Jaroslav Svára, Bedřich Karen, Anči Pírková, Vojtěch Záhořík, Roman Tuma

Producenti:

Ján Závodný

(další profese)

Jánošík (1921) ke stažení zdarma

Hodnocení filmu Jánošík na ČSFD

69%

Odkaz na ČSFD

http://www.csfd.cz//film/161728-janosik/